Kérem várjon
Kérem várjon...
OK
Nem

Faipar 4.0 szerintünk…

Kis faipari 4.0 határozó

Az ipari forradalom 4.0 elérte a magyar faipart, akár akarjuk, akár nem.
Mindegy, hogy hívjuk, mindenkinek törekednie kell arra, hogy saját üzeme az adottságaihoz képest a lehető legmagasabb fejlettségi szintet érje el.

A faipari vállalkozóknak nem feltétlenül a 4.0 célkitűzéseihez kell mérnie saját magát, de érdemes használni az ipari forradalom hozta új lehetőségeket és eszközöket.

Meg kell ismernünk a 4.0 hozta lehetőségeket és eszközöket, hogy megoldásokat tudjunk találni benne saját üzemünk számára.

Ezért beszélünk mi most az ipari forradalom 4.0 vívmányiról, hogy később személyre szabott megoldásokat tudjunk adni minden üzem számára.

Mi a 4.0?

Az Európai Parlament 2016-ban megfogalmazott állásfoglalása szerint:

Az ipar 4.0 a termelési folyamatok olyan szervezését írja le, melynek keretében az eszközök önállóan kommunikálnak egymással az értéklánc mentén: a jövő egy olyan „okos” gyárát hozva létre ezzel, amelyben a számítógép-vezérelt rendszerek nyomon követik a fizikai folyamatokat, létrehozzák a fizikai valóság virtuális mását és decentralizált döntéseket hoznak önszervező mechanizmusok alapján.

Ha egyszerűen kell fogalmaznunk, akkor az ipar 4.0 állapotát akkor érjük el, amikor termelési folyamataink 100%-ban optimalizáltak, azaz a lehető legkisebb hibalehetőséggel és a lehető legnagyobb hatékonysággal működik a gyártó technológiánk.

Azonban ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy minden esetben a legköltséghatékonyabb rendszerről beszélünk.

Ez azért is nagyon fontos, mert a 4.0 nem feltétlenül arra az igényre reflektál csak, hogy minél többet és gyorsabban gyárthassunk, hanem a munkaerőhiány és főleg a képzett munkaerő hiányára is megoldást nyújt.

Mit kínál a 4.0 és miért olyan nehezen kézzelfogható a megvalósítása?
  • Emberi hibalehetőségek minimálisra csökkentése, kizárása
  • Minimális munkaerő szükséglet
  • Átláthatóság, nyomonkövethetőség
  • Optimalizált anyag- és eszközhasználat

A 4.0 az üzemben egy állapot. Egy olyan aktuális felszereltség, mely gép technológiák összehangolt működéséből és közös adatbázisra épülő szoftverekből áll.

Mi ezt egy piramis képében tudjuk legegyszerűbben elmagyarázni, mely azt is mutatja, hogy a 4.0 megvalósítása egy folyamat, melynek építő téglái nem feltétlenül egy időben kell hogy összeálljanak..

4.0
100% optimalizált termelés MES-ERP
CAD + CAM + MES
Automatizált gyártás-előkészítés, adatbázisra épülő tervezőszoftver
Cella
Techológiák összeolvadása, integrációja, egy rendszerre illesztése
Tuning
Munkafolyamatot gyorsító félautomata rendszerek (panel visszahordó sor, optimalizáló szoftver, stb.)
Gép
Gyártani kívánt termékekhez szükséges gép, technológia
Gép & Tuning

Tuningnak hívunk minden olyan kiegészítő technológiát, mely a termelés optimalizálását segíti. Lehet ez egy szoftver vagy mechanikai megoldás. Az eredmény az, hogy magasabb termelékenységgel és/vagy költséghatékonysággal tudjon az üzem dolgozni.

A legtöbb esetben van lehetőség tuningra, még a legyszerűbb gépeknél is lehet hatékonyabbá tenni a termelést.

  • Kisraktár (6 rakatos automata ) - belső logisztika és gépbeadagolás / idő / hely / munkaerő megtakarítás - tervezhetőség. Tuningjaink »

    Lapszabászüzemről grafika

  • Visszahordó - többnyire élzárónál, de egyéb technológiáknál is segíthet / munkaerő/ idő megtakarítás
  • Antropomorf robot - gépek ki-és beadagolása, felületkezelés, csiszolás, stb…
  • Cobot - (együttműkődő robot) összeszereléshez, ismétlődő feladatokhoz
  • Nesting technológia - Ez egy módszer, mely csökkenti a munkafolyamatok és gépberendezések számát. A Nesting technológiáról bővebben »

    Szoftver, ahogy optimalizáltan felhelyezi és elosztja a részeket a lapon.

  • Optimalizáló szoftverek - növeli az anyagkihozatal eredményességét / anyag, idő megtakarítás. ANEST megoldás »

    Az ábrán látható, hogy az irodai tevékenységek, mint szoftver használat, optimalizáció, irodai nyomtatás, hogyan kapcsolódik a gyártási oldallal, mint egy lapszabászgép és etikett nyomtatás.

Cella a faiparban
  • Egy vagy több munkafolyamatot úgy fűzünk össze, hogy egy termék gyártása indulástól a befejezésig automatizált.
  • Zárt technológiai sort hozunk létre. Ezt hívjuk cellának.
MES + ERP

A MES - A tervezéstől a kész termékig irányítja a gyártást. Ez az üzem egészére kiterjesztett rendszer. A MES csak a piramis minden elemének megvalósítása után hozható létre. Ha a gyártás minden egysége integrálódott a rendszerbe, akkor a tervezéstől a késztermék becsomagolásáig automatizálható a folyamat. A MES stabil működése után tervezhető az ERP bevezetése: az egész cégre vonatkozó vállalatirányítási rendszer felállítása.

A MES és az ERP két kulcsfontosságú rendszer az ipari és vállalati működés optimalizálásban, így ez tökéletesen igaz a faiparra is. Az alábbiakban közérthetően mutatjuk be mindkét rendszer külön, majd elmagyarázzuk, hogy hogyan segítik egymást és járulnak hozzá a faipar 4.0 eléréséhez.

MES (Manufacturing Execution System - Termelési Vezérlőrendszer)

A MES egy olyan szoftver, vagy informatikai rendszer, amely segíti a gyártó vállalatokat a napi termelési folyamatok hatékony irányításában és ellenőrzésében. Az alapvető feladatai közé tartoznak a gyártási adatok rögzítése, figyelemmel kísérése és elemzése a gyártás során. Emellett lehetővé teszi a termelési rendelések követését, a gyártási időtervek optimalizálását, a raktárkészletek kezelését és minőségellenőrzést.

  • Gyártási folyamatok irányítása
  • Valós idejű adatok rögzítése és elemzése
  • Raktárkészlet-kezelés a gyártás során
MES előnyök

Egy jól működő gyártóüzem kombinálva a MES megvalósításával és teljesítményméréssel, számos előnnyel járhat.

  • Fehér kör háttér
    100%
    Gyártás tudatos tervezése
  • Fehér kör háttér
    -90%
    Maradék csökkentés
  • Fehér kör háttér
    -95%
    Vágási hulladék csökkentése
  • Fehér kör háttér
    -100%
    Emberi hibalehetőség
ERP (Enterprise Resource Planning - Vállalati Erőforrás-tervezés)

Az ERP egy komplex szoftverrendszer, amely integrálja és kezeli egy vállalat összes üzleti folyamatát és tevékenységét. Ide tartozik a pénzügy, a beszerzés, a raktárkészlet-kezelés, az emberi erőforrások, a tervezés és az értékesítés is. Az ERP rendszer célja az üzleti folyamatok optimalizálása, az adatok egységes kezelése és az információk jobb elérhetősége a vállalat teljes területén.

  • Üzleti tervezés és irányítás
  • Üzleti folyamatok integrációja
  • Rendszerszintű tervezés
Hogyan vesz részt a MES és az ERP a faipar 4.0 elérésében?

A faipar 4.0 azt jelenti, hogy az ipari folyamatokat intelligens technológiákkal és adatokkal optimalizáljuk. A MES és az ERP együttesen járulnak hozzá ehhez a célhoz.

  • Adatok integrációja és egységes kezelése: Az ERP a vállalati, míg a MES a gyártási adatkezelést és statisztikát elégíti ki.
  • Gyártási tervezés és végrehajtás összehangolása: Az ERP segítséget nyújt a termelési tervezésben és a rendelések kezelésében, míg a MES a gyártási folyamatok irányításában és ellenőrzésében játszik szerepet. Az ERP és a MES együttműködése segít a gyártási tervezés és végrehajtás közötti kapcsolat kialakításában.
  • Valós idejű információk és a döntéshozatal: A gyártási adatokat - melyeket a MES folyamatosan frissít -, az ERP rendszer azonnal elérhetővé tesz a vezetők számára. Ez teszi lehetővé a valós idejű döntéshozatalt és reakciót a változásokra.
  • Automatizálás és optimalizálás: A MES felelős az automatizált gyártási folyamatok optimalizálásáért és azok irányításáért.

A MES és az ERP összehangolt működése nem csupán egy vállalat hatékonyságának növelését, hanem a faipar 4.0 általi forradalmi átalakulását is jelenti. Mi az ANEST-ben rendelkezünk azzal a tapasztalattal és szakértelemmel, ami a bevezetés segítéséhez szükséges.

Összegezve véleményünk szerint nagyon fontos, hogy külön válasszuk a gyártás és a teljes vállalatirányítás fogalmát.

Ne a 4.0 használata, hanem az üzem optimalizálása legyen a cél.

Az optimalizált gyártási folyamat elsősorban az ún. “batch production”, azaz sorozatgyártás folyamatára jött létre. Ez a típusú termelés az üzemek nagyrészében a bevétel alapját képezik.

Azon üzemekben, ahol egyedi gyártás folyik, ott is eljuthatunk a tuning + cella állapotig.

Hogyan illeszthető az egyedi termékek gyártása a 4.0 folyamatába?

Ahhoz, hogy a kérdést megválaszoljuk, az egyedi termék fogalmát kell körbeírnunk.

Ami szerintünk nem egyedi termék:

  • Egyedi anyag/szín kombináció.
  • Egyedi méret.
  • Vasalat választék.
  • Kis darabszám.

Amik egyedi termékek a 4.0 szempontjából:

  • Olyan anyagukban, formájukban, méreteikben eltérő darabok, amelyek a meglévő technológiával nem gyárthatóak.
  • Azok a termékek, vagy alkatrészek, melyeket csupán ráfordított idő és megtérülés arány miatt nem a 4.0 rendszerben gyártunk - azok a termékek, amiket a rendszeren kívül olcsóbb és egyszerűbb legyártani.

Tapasztalataink szerint az üzemek által gyártott termékek 80%-a tipizálható és ott már a 4.0 nagymértékű költséghatékonyságot hozhat. A fennmaradó részt pedig a hagyományos módszerrel gyártjuk.

Gyártási folyamatok összefűzése-integrálása a 4.0 fényében

Már a múlt század 90-es éveinek legvégén megfogalmazódott az igény a bútorgyártás folyamatának egyszerű vezérlésére. Ezt a 4.0 kezdetének is lehet értelmezni.

A szabást, az élzárást és a furatolást-marást próbálták oly módon összefűzni egy rendszerben, hogy a gyártáselőkészítést könnyítsék. Ne kelljen a szabáslistát, az élzárást és a CNC vagy sorozatfúró ill. más egyedi gépek számára külön – külön alkatrészrajzokat ill. gyártási programokat elkészíteni. Az akkor létrejött rendszert Netline-nak hívta az Scm.

Első lépésként abból indultak ki, hogy a korpuszbútorok alapja egy egyszerű doboz, amelynek csak a méretei változnak. Megalkották a parametrizálható programot, melyben a doboz mérete változó, x , y és z, amelyeket behelyettesítve a program automatikusan megrajzolja a doboz alkatrészeit. Létrehozza az egyes alkatrészek szabásméretét, a furatokhoz és az esetleges marásokhoz szükséges rajzot elkészíti. Ezután már egyszerű volt ezen rajzok alapján elkészíttetni a szabászgép, az élzáró, ill. a CNC programját is az alkatrészek gyártásához. A gépeken pedig megjelentek a vonalkódolvasók, melyek az előbbiekben elkészült programokat leolvasták és automatikusan gyártottak ezek alapján.

Az SCM ekkor keresett egy szoftverházat partnerként - ez volt az IMOS - aki továbbfejleszti ezt a rendszert. Ebből az együttműködésből jött létre az egy adatbázison alapuló bútortervezés és gyártás. Az IMOS szoftverben a parametrizált “dobozokból” komplett bútorokat tudott rajzolni a felhasználó és ezek alkatrészeinek gyártási programjait küldte ki a gépekre.

A mai modern design szoftverek, amelyek képesek a gyártást is vezérelni, ennek a rendszernek továbbfejlesztései. Minden innen indult a kályhától. Ma már persze nem csak egyszerű korpuszokat tudunk így gyártani. Minden olyan forma, csomópont stb. amit egyszer már megrajzoltunk elmenthető egy adatbázisba és az egy későbbi megrendeléshez felhasználható mérettől függetlenül, épp úgy, mintha csak egy dossziéba tennénk el egy már kipróbált konstrukciót. Az így minden munkával gyarapodó adatbázisunkból létrehozhatunk egy ún. katalógust, mely a termékeink tervezési és gyártási paramétereit integrálja olyan módon, hogy használatával létre lehessen hozni komplett berendezett helyiségek rajzát és belőlük lenyűgöző látványterveket, továbbá létrehozott terveinkből gombnyomásra hozhassunk létre gyártmányterveket. Katalógusunk használata felhasználóbarát, egyszerű és könnyen elsajátítható. Ebben az estben a gyártás előkészítés fogalma teljesen átalakul, az üzemben használt programok, rajzok, dokumentációk a látványtervvel egyidőben létrejönnek automatikusan.

Az előzőekben említett fejlesztések tették lehetővé, hogy a legfrissebb fejlesztésű gépek és szoftverek összekapcsolva már egy okos üzemként dolgozzanak, ahol alig van szükség kezelő személyzetre, a bútortervből szinte automatikusan lesz késztermék.

Hozz lére katalógust, tervezz bútort egyszerűen, a gyártáselőkészítést pedig végezd el egy kattintással. Ezt hívjuk mi SMART FACTORY-nak.

Ami nálunk már most is jól működik…

ANEST Group csapatfotó

Az SCM mint gépgyártó vállalat az egészen kicsi kézműves üzemektől a több száz alkalmazottal dolgozó gyárakig mindenkinek kínál megoldást. Ilyen széles kínálattal egyetlen más faipari gépgyártó sem rendelkezik. Fejlesztéseikben jól ki tudják használni azt a lehetőséget, hogy a nagy gépsorok felhasználóinak tapasztalatát a kisüzemekbe bevigyék, ill. a kézműves megoldásokat, trükköket használják a sorozatgyártás berendezéseinél is.

Mielőtt a világban elterjedt a 4. ipari forradalom elnevezés, az SCM mérnökei már kitűzték célul a gépek integrációját, a megmunkálási folyamatok összefűzését kis és nagyüzemekben egyaránt. Az idő ezt a fejlesztési irányt igazolta, a 4.0 megnevezéssel mára az ilyen irányú fejlesztések gyűjtőfogalma jött létre.

Üzemi mérettől függetlenül a faiparban is - mint minden más iparágban - érezhető a munkaerő szerepének változása. Egyre kevesebb a jól képzett szakember és még jobban fogy a kreatív vénájú munkaerő. Ezért a gépek és szoftvereik fejlesztésének legfontosabb iránya az egyszerű kezelhetőség, az automatizálás. A cél az emberi erőforrás szükségének minimalizálása, ezen belül is a képzett munkaerő igény lehető legnagyobb mértékű csökkentése.

Másik jelenség ami meghatározó az üzemek életében, az a vásárlói igények gyors változása. Az anyagok, színek és formák korábban nem látott gyorsasággal váltják egymást a bútor divatban. Az egyforma alkatrészek száma csökken a gyártásban, a termelésnek rugalmasabban kell tudnia méreteket, színeket stb. váltogatni, mint eddig bármikor.

Ezek azok a tényezők, melyek mérettől függetlenül mindenkinek az életét meghatározzák. Mi igyekszünk minden üzemnek-vállalkozásnak olyan számára elérhető és megtérülő beruházást javasolni, amelyek segítségével ezen kihívásoknak meg tudnak felelni. A gépek, berendezések mellett szoftvereket ajánlunk már a legkisebb üzemek számára is, közép és nagyvállalatoknak a gyártásirányítás teljeskörű megvalósításában segítünk, mely egy központi adatbázisra épülő tervezőprogramból kiindulva vezérli a technológiát alapanyag raktározástól a késztermék csomagolásáig. S hogy ez valóban működjön, betanítjuk a gépkezelőket, karbantartjuk a berendezéseket, oktatjuk a szoftvereink használatát kezelőknek, gyártás-előkészítőknek.

A 4.0 ipari forradalom most zajlik. Senki nem engedheti meg magának, hogy lemaradjon. Fejlesszünk, dolgozzunk és haladjunk együtt, hogy a szakma élvonalában maradhassunk.

4.0 PIRAMIS AZ ANESTTEL
4.0
100% optimalizált termelés MES-ERP
Teljeskörű ANEST Support
CAD + CAM + MES
Automatizált gyártás-előkészítés, adatbázisra épülő tervezőszoftver
Cella
Techológiák összeolvadása, integrációja, egy rendszerre illesztése
Tuning
Munkafolyamatot gyorsító félautomata rendszerek (panel visszahordó sor, optimalizáló szoftver, stb.)
Gép
Gyártani kívánt termékekhez szükséges gép, technológia

Az irodai élet a CAD szoftverek előtt